Samodzielne ustawienie kierownicy

Samodzielne ustawienie kierownicy

Ustaw kierownicę z Szukiel Racing Suspension

Jednym z ważniejszych aspektów regulacji motocykla motocrossowego jest ustawienie kierownicy na odpowiednim poziomie i pod odpowiednim kontem nachylenia. Oczywiście dostosowujemy ją głównie do warunków fizycznych szofera oraz jego indywidualnych preferencji. Na torze jednak nie liczy się tylko wygoda ale i poprawność ustawień. Do tych złych można się przyzwyczaić i instynktownie kontrować ich negatywny wpływ na naszą jazdę. Jest to jednak niebezpieczne i niepotrzebne. Dzięki Szukiel Racing Suspension dowiecie się jak ustawić kierownicę tak, by przekładała się na lepsze wyniki na torze i wygodniejszą jazdę.

Wysokość kierownicy dopasowana do warunków fizycznych szofera

Od czego zacząć?

Na początek oczywistości. Jeśli musicie się garbić i zginać żeby dosięgnąć kierownicy w pozycji stojącej na motocyklu, kierownica ustawiona jest za nisko. Jeżeli zaś w pozycji siedzącej, podczas skręcania w miejscu z uniesionymi nieco w górę łokciami wasze ramiona układają się nienaturalnie i powodują dyskomfort znaczy to, że kierownica jest ustawiona za wysoko. Jak to zmienić?

Obniżanie i podwyższanie kierownicy

W zależności od tego w jaki sposób kierownica jest zamocowana można albo wstawić specjalny dystans, który podniesie ją o kilka centymetrów, albo zakupić wyższą kierownicę. Sytuacja w odwrotną stronę ma się podobnie, albo usuwamy dystanse, jeśli takowe mamy zamontowane, albo kupujemy nową, niższą kierownicę. Nie ma tutaj niestety innego rozwiązania, dlatego zawsze warto mieć to na uwadze już w trakcie wyboru motocyklu.

Grzegorz Wasiński prezentuje odpowiednie ułożenie ramion względem kierownicy

Rozstaw ramion a szerokość kierownicy

Spore znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa jazdy ma również szerokość kierownicy. Najczęściej dopasowywana jest ona do wieku szofera no i rzecz jasna jego rozstawu ramion. Zbyt duża odległość krańców od siebie utrudni pokonywanie zakrętów i wymusi nienaturalne skręty tułowia, zbyt mała zaś uniemożliwi utrzymanie odpowiedniej pozycji łokci w trakcie jazdy. Jeżeli zauważacie u siebie którąś z tych reakcji powinniście przyjrzeć się szerokości waszej kierownicy.

Nachylenie kierownicy względem zawieszenia przedniego

Ostatnią kwestią, jaką chciałbym poruszyć jest nachylenie kierownicy. Idealnym ułożeniem jest ustawienie jej równolegle do linii przednich amortyzatorów. Dzięki temu optymalizujemy wygodę dla pozycji siedzącej jak i stojącej na motocyklu. Jest to natomiast również kwestia do indywidualnego rozważenia przez szofera. Jego wygoda i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Jak dopasować wysokość kierownicy

Jeśli nie wiecie do końca jaka pozycja kierownicy będzie dla was najlepsza proponuję mały eksperyment. Motocykl postawcie na stojaku. Przednie koło obróćcie jak najbliżej konta 90 stopni względem frontu motocykla. Wsiądźcie na maszynę i zamknijcie oczy. Teraz, bez próby odwzorowania ustawień do jakich jesteście przyzwyczajeni, wyciągnijcie ręce przed siebie, tam gdzie spodziewalibyście się kierownicy. To wysokość, na której powininniście ją umieścić. Dobrze jest ten eksperyment wykonywać z kimś, kto od razu będzie mógł odwzorować pozycję waszych dłoni i przykręcić kierownice na odpowiedniej wysokości.

Odpowiednio dopasowana kierownica

To wszystko co musicie wiedzieć o regulacji kierownicy. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zmusi Was do sprawdzenia własnych ustawień. Pamiętajcie, że nawet wieloletni pasjonaci crossu potrafią jeździć na niedopasowanych do nich ustawieniach z czystego przyzwyczajenia. Jest to niebezpieczne i męczące.

Do zobaczenia jutro w kolejnej części Akademii Motocrossu od Szukiel Racing Suspension.

Andrzej Szukiel

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook