Ustawianie klamek hamulca i sprzęgła

Ustawianie klamek hamulca i sprzęgła

Hamulec i sprzęgło

Najczęściej używane przez motocyklistów podczas jazdy elementy motocyklu to klamki hamulca i sprzęgła. Ich ustawienie jest bardzo ważne dla wygody i bezpieczeństwa szofera. Warto zadbać o ich odpowiednią regulację, co dziś wraz z Szukiel Racing Suspension będziecie mogli zrobić.

Jak ustawić klamki hamulca i sprzęgła?

Upraszczając, odpowiednie ustawienie klamek polega na umożliwieniu szoferowi wygodnego i instynktownego dostępu do nich, zarówno w pozycji atakującej stojącej lub siedzącej, jak i siedzącej wyprostowanej a nawet lekko odchylonej. Wyginanie nadgarstków czy wyciąganie palców by chwycić za którąś z klamek jest oznaką nieodpowiedniego ich ułożenia.

Kierownica Motocrossowa Bena Talbota

Jak znaleźć najlepszą pozycję?

Jednym z rozwiązań, które stosuję przy ustalaniu pozycji klamek jest poluzowanie zacisków i krótka jazda, podczas której szofer dostosowuje położenie dźwigni do własnych potrzeb. Po zakończeniu procesu dokręcamy zaciski na ustalonych pozycjach. Oczywiście jazdę taką należy wykonać na płaskim terenie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Wyłącznik awaryjny silnika

Kolejny ważny punkt regulacji motocyklu to odpowiednie umiejscowienie wyłącznika silnika. Temat może wydawać się błahy do czasu gdy omyłkowo wciśniemy naszą awaryjkę kolanem, nadgarstkiem czy inną częścią ciała podczas pokonywania wzniesienia czy rozpędzania się przed górką. Jeśli przycisk ten jest umiejscowiony niepoprawnie, posiadanie go na kierownicy może nam przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Ustawienie klamki hamulca podczas jazdy

Gdzie umieścić wyłącznik awaryjny?

Wyłącznik awaryjny nie powinien być skierowany w twoją stronę. Podczas agresywnej jazdy potrącenie tak umiejscowionego przycisku jest wysoce prawdopodobne. Najlepiej przycisk skierować bardziej ku górze i oddalić go nieco od dłoni szofera. Dzięki temu zminimalizujemy niebezpieczeństwo przypadkowego wciśnięcia przycisku, pozostawiając go na tyle blisko by móc użyć go świadomie w dowolnym momencie.

Co z przewodami?

Kolejna rzecz warta uwagi to same przewody elektryczne przycisku awaryjnego. Upewnijmy się, że są na tyle długie, by nie uległy uszkodzeniu przy pełnym skręcie kierownicy w obie strony. Dodatkowo ich umiejscowienie uniemożliwia przypadkowe ich zerwanie.

Kierownica Mikołaja Strychanina

Mam nadzieję, że kolejny wpis z serii Akademii Motocrossu Szukiel Racing Suspension przyda się wam przy regulacji własnego motocyklu. Zapraszam do odwiedzania naszego bloga po więcej wartościowych informacji. Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach pod wpisami, wszystkie będę czytał i na bieżąco odpowiadał.

Andrzej Szukiel

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook