Siedzenie, hamulec i stopka zmiany biegów

Siedzenie, hamulec i stopka zmiany biegów

Czy siedzenie się reguluje?

Dzisiejszy wpis z serii Akademia Motocrossu Szukiel Racing Suspension zaczniemy od ustawienia siedzenia. Mogłoby się wydawać, że nie za bardzo mamy tutaj pole do manewru, nic jednak bardziej mylnego. Siedzenie na naszym motocyklu jest ważnym elementem maszyny, które możemy w łatwy sposób wyprofilować w celu zwiększenia wygody i świadomości jazdy.

Poprawnie ustawione siedzenie motocyklu

Jak ustawić siedzenie motocyklu?

Większość jazdy szoferzy spędzają ściskając wewnętrzną stroną ud siedzenie i jego okrycie. Dlatego też warto zadbać, by tak dopasować kształt pianki siedzenia i jej okrycie, by było to dla nas jak najwygodniejsze. Co właściwie możemy zrobić? Po pierwsze zdecydować się na grubszą lub cieńszą warstwę pianki, tak by odpowiednio dostosować naszą wysokość podczas siedzenia na motocyklu. Po drugie, możemy zredukować jej ilość w przypadku, gdy chcemy wykonywać na motocyklu freestylowe ewolucje, tak byśmy nie zawadzili o jej nadmiar butami w nieodpowiednim momencie. Po trzecie, możemy wyprofilować ją w taki sposób, by na jej końcu powstała niewielka górka. Pozwoli nam ona orientować się, w którym miejscu siedzenia jesteśmy, nawet w najtrudniejszych sytuacjach, a dodatkowo da nam punkt podparcia. Pamiętajcie, że siedzenie najlepiej ustawić zanim zajmiecie się wszystkimi regulacjami, o których mówiliśmy w poprzednich wpisach.

Jak ustawić tylni hamulec?

Ustawienie stopki tylnego hamulca jest względnie proste. Ważne jest by zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej mieć do niej dobry dostęp, tak by podczas hamowania nie musieć nienaturalnie wykrzywiać nóg czy całej sylwetki, ani odrywać stopy od stopki, na której trzymamy buta. Można ustawić obie stopki na równi lub z lekką przewagą w kierunku stopki hamulca, jeśli lubimy szybką i agresywną jazdę. Dla niezdecydowanych najlepiej zacząć od neutralnej pozycji.

Pozycja stóp na stopkach podczas jazdy

Jak ustawić dźwignię zmiany biegów?

Tutaj sytuacja ma się podobnie jak w przypadku hamulca. Zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej potrzebujemy do stopki zmiany biegów pełnego i nieskrępowanego dostępu. Trzeba wyśrodkować ustawienie tak, by nie ucierpiało na tym tempo i sprawność zmiany biegu w obu pozycjach. Tak jak z hamulcem, najlepiej jest ustawić ją na poziomie stopki naszego buta. Z czasem samemu dojdziecie do wniosku, że w waszym przypadku lepiej ustawić ją nieco wyżej/niżej (najczęściej w zależności od tego jak szybko jeździcie), natomiast najlepiej zacząć od takiej właśnie neutralnej pozycji.

Dziękuję za lekturę kolejnej części naszego poradnika motocrossowego. Zachęcam do dyskusji w komentarzach i zapraszam na jutrzejszy wpis.
Andrzej Szukiel

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook