Ustawienie zawieszenia motocykla motocross

Ustawienie zawieszenia motocykla motocross

Regulacja zawieszenia

Zanim zajmiemy się na dobre tuningiem zawieszenia naszego motocyklu warto wcześniej przyjrzeć się samej „neutralnej” regulacji wysokości odpowiedniej dla większości motocyklów motocrossowych. We wpisie przedstawię ogólnie przyjęte normy, które oczywiście mogą się różnić dla niektórych maszyn. Wystarczy natomiast przejrzeć instrukcję obsługi waszego motocyklu, by znaleźć odpowiednie parametry dla konkretnego modelu jaki posiadacie.

Motocykl Motocrossowy na stojaku

Od czego zacząć?

Motocykl stawiamy na stojaku, tak by koła znajdowały się nad ziemią. Odmierzamy odległość między ośką tylnego koła a równoległym punktem na korpusie motocyklu. Oznaczamy ten punkt pisakiem i oczywiście zapamiętujemy odmierzoną odległość. Motocykl zdejmujemy ze stojaka i ponownie odmierzamy odległość między dwoma punktami. Różnica w obu pomiarach powinna wynosić 3 cm. Kolejny krok to posadzenie na motocyklu szofera w pełnym osprzęcie. Ponownie wykonujemy pomiar i tym razem różnica powinna wynosić 7 cm względem drugiego pomiaru (czyli 10 cm względem pierwszego). Jeśli twój motocykl spełnia te wymogi gratulacje, posiadać wyregulowany i gotowy do tuningu pojazd.

Regulacja napięcia wstępnego sprężyny

W przypadku gdy pomiary wskazują inne parametry konieczna będzie regulacja napięcia wstępnego sprężyny. Jeśli różnica między odległościami naszych punktów z szoferem i bez niego jest za mała należy zmniejszyć napięcie wstępne, jeżeli za duża należy je zwiększyć. Regulacji napięcia wstępnego sprężyny dokonujemy poprzez obrót stosownego pokrętła. Przekręcenie śruby regulacyjnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara utwardzi zawieszenie, zaś w drugą stronę zmiękczy je. Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć pokrętło zajrzyj do instrukcji obsługi swojego motocyklu.

Motocykl z zawieszeniem szukiel racing na podstawce

Brak śruby regulacyjnej

Niekiedy w starszych motocyklach takiej regulacji nie znajdziecie. W takim przypadku lepiej oddać motocykl do specjalisty, który wymieni sprężynę, bądź zmieni jej właściwości za pomocą specjalnych elementów. Nie jest to zadanie, które laik mógłby wykonać we własnym zakresie. Lepiej w takiej sytuacji zaufać fachowcowi by nie narazić się na jeszcze bardziej kosztowną naprawę zawieszenia.
Po dzisiejszym wpisie wasz motocykl najprawdopodobniej jest już gotowy do rozpoczęcia pracy nad tuningiem właściwym. Tym tematem zajmiemy się w następnym wpisie z serii Akademii Motocrosu Szukiel Racing Suspension.

Andrzej Szukiel

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook