Tuning zawieszenia motocrossowego cz.2

Tuning zawieszenia motocrossowego cz.2

Jak regulować zawieszenie

Regulację twardości i szybkości pracy teleskopów znajdziemy w zależności od modelu odpowiednio u góry i dołu zawieszenia (domyślnie: góra – twardość, dół – responsywność, warto sprawdzić w instrukcji konkretnego modelu czy ustawienia te nie są odwrócone). Tylny amortyzator ma również możliwość regulacji zakresu swojej pracy. Nie przydaje się ona raczej początkującym, ale warto pamiętać, że taki parametr również możemy ustawić, gdy już zaczniemy jeździć na poważnie (regulacja tego elementu przyda się przy długich skokach na płaską powierzchnię jak i piaskowych torach).

Tuningowane w Szukiel Racing Suspension zawieszenie podczas zawodów

Jak działa regulacja

Skręcenie górnej regulacji w prawo spowoduje utwardzenie zawieszenia, w lewo zaś jego zmiękczenie. Skręcenie dolnej regulacji w prawo spowoduje maksymalnie wolne tempo wychodzenia zawieszenia, w lewo zaś maksymalnie szybkie.

Regulacja na torze miękkim

Trening czy zawody na miękkim podłożu wymagają od nas odpowiedniego ustawienia swojego motocyklu. Najczęściej dla takich warunków serwisy motocrossowe proponują maksymalne wysunięcie przedniego zawieszenia i standardowy 3-centymetrowy opad tylniego zawieszenia po zdjęciu go ze stojaka. Dzięki temu pokonywanie długich muld piaskowych będzie łatwiejsze. Oczywiście w zależności od preferencji szofera ustawienia te będą inne. Tuning i regulacja motocross są w dużym stopniu uzależniona od stylu jazdy konkretnego zawodnika.

Przykład zawieszenie motocrossowego na miękkim torze

Regulacja na torze twardym

Tory o twardej nawierzchni (swoją drogą dość rzadkie w Polsce) narzucają zupełnie inne ustawienia motocykla. Ponownie zaczynając od frontu przednie zawieszenie najlepiej jest wpuścić na wysokość pierwszego lub drugiego znacznika. Samemu musicie ocenić jak głęboko chcecie je schować w zależności od tego jak dużo kolein znajduje się na torze. Tylne zawieszenie najlepiej ustawić tak, by zestawione ze stojaka opadało od 2 do 2,5 centymetra. Regulacji tej możemy dokonać skręcając tylną sprężynę o kilka obrotów. Dzięki takiemu sposobowi ustawienia motocyklu łatwiej będziecie pokonywać koleiny.

Podsumowanie

Regulacja zawieszenia motocross, jego tuning czy serwis to skomplikowany proces i o ile warto wiedzieć o nim choć trochę, tak by móc we własnym zakresie dokonywać koniecznych zmian, trzeba zawsze mieć na uwadze dobro elementów swojego motocyklu. Nieodpowiednie traktowanie amortyzatorów może skończyć się wizytą w serwisie i koniecznością naprawy zawieszenia czasami i w całości. Dlatego korzystając z porad zamieszczanych na naszym blogu działajcie rozważnie. W razie jakichkolwiek pytań z zakresu tuningu czy regulacji zawieszenia motocross zapraszamy do kontaktu przez stosowny dział naszego serwisu.

Andrzej Szukiel

Ten wpis jest częścią większej całości. Czytaj od początku.

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook