Zawieszenie Motocross

Zawieszenie Motocross

Zawieszenie motocross

Zawieszenie motocross jest bardzo istotnym elementem całego motocyklu. O tym na pewno wszyscy dobrze już wiemy. Niejednokrotnie na blogu poruszaliśmy temat tuningu, regulacji czy naprawy zawieszenia motocross. Dziś natomiast odpowiemy sobie na pytanie dlaczego właściwie ten element budowy motocyklu jest tak ważny.

W jaki sposób działa zawieszenie motocross?

W wielkim skrócie: amortyzuje. Zawieszenie motocross ma na celu zminimalizowanie odczuwanych przez ridera drgań podczas pokonywania wyboistych fragmentów toru, umożliwienia bezpiecznego lądowaniu przy wyskokach z większych skarp, ochronę przedramion zawodnika przed wstrząsami przekazywanymi do korpusu naszej maszyny.

Zawieszenie motocross Szukiel Racing podczas skoku

Dlaczego należy regulować zawieszenie?

Regulacja zawieszenia czy ogólnie tuning motocross służą w większości zwiększeniu wygody jazdy. Oczywiście, mamy aktualnie trend ustawiania zawieszenia na „twardo” aczkolwiek nigdy nie jest to absolutna blokada elastyczności sprężyn. Przekazywanie 100% drgań na jakie narażone jest przednie koło sprawiałoby, że jazda po torach motocrossowych byłaby niemożliwa. Wyobraźcie sobie, że zawieszenie, zamiast niwelować impulsy spowodowane nierówna nawierzchnią w pełni przenoszą na wasze ramiona każdy wstrząs spowodowany wjechaniem w dołek, koleinę czy lądowanie po wyskoku. Ramiona ridera nie wytrzymały by jednego okrążenia nawet w zółwim tempie.

Profesjonaliści a zawieszenie motocross

Dlatego właśnie serwisy motocross taką dużą uwagę kładą na zawieszenie motocross. Jego odpowiednia regulacja pozwala zawodnikowi na więcej. Dobrze wyregulowane zawieszenie niweluje w optymalnym stopniu niepotrzebne drgania jednocześnie pozostając na tyle twarde by nie przeszkadzać w osiąganiu dobrych czasów. Zawodowcy decydują się na nieco twardsze ustawienia ponieważ wiedzą, że są sobie w stanie z nimi fizycznie poradzić. Wybierają lepsze wyniki kosztem wygody jazdy.

Zawiszenie motocross Szukiel Racing

Zawieszenie dla początkujących

Dla początkujących zazwyczaj w naszym serwisie proponujemy bardziej wyśrodkowane ustawienia, tak by mogli samemu wyrobić sobie zdanie na temat tego czego od motocyklu wymagają. Raczej większość z amatorów decyduje się na bardziej miękkie zawieszenie. Pozwala ono na wygodną jazdę i zachowanie bezpiecznego tempa. Na pierwszych etapach swojej motocrossowej przygody niewskazane jest przesadzanie z prędkością.

Dlaczego warto regulować zawieszenie w serwisie

Tak jak mogliście to przeczytać w innych wpisach samodzielna regulacja zawieszenia motocross jest możliwa ale wymaga wiele czasu i cierpliwości oraz minimum wiedzy. Do wszystkiego trzeba dojść metodą prób i błędów, dodatkowo nie można liczyć na wyniki porównywalne z tymi, jakie są w stanie w ciągu jednej wizyty w warsztacie dostarczyć profesjonaliście. Dlatego zachęcamy do skorzystanie z naszych ofert tuningu, regulacji czy naprawy zawieszenia. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i indywidualne podejście do każdego szofera.

Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego działu oferty.

Andrzej Szukiel

Brak komentarzy

napisz komentarz

Facebook